Balkong och altan

Balkonger får inte användas för att

  • permanent förvara föremål som inte hör till normal balkongmöblering
  • skaka mattor, sängkläder med mera
  • mata fåglar eller andra djur så att skadedjur lockas dit
  • ingen åverkan får göras på fasaden utan styrelsens godkännande.

Placera blomlådor innanför balkongräcket och se till att inga föremål kan ramla ned eller lossna från din balkong.

Se till att balkongdörr är ordentligt stängd för att undvika att vatten tränger in vid kraftig nederbörd och/eller snösmältning.

ANTICIMEX – ÄR DU EN AV DEM SOM MATAR RÅTTORNA UTAN ATT VETA OM DET?

Rökning ska helst inte ske på balkongen/altanen då röken går in i grannarnas lägenheter. Vi hänvisar dig till grillplatsen.

Grillning

Endast elgrill är tillåtet att använda i området. Elgrillen skall vara placerad på din avgränsade uteplats/balkong.

Tänk på att oset/röken hamnar hos grannen ovanför dig och begränsar deras möjlighet att utnyttja balkongen och letar sig in i lägenheterna vid vädring.

Vill du grilla med vanligt grill, så har Minören 1 & 2 en gemensam grillplats mellan Fbv. 6 och 13 på den asfalterade planen bredvid carporten.